DARMOWA dostawa przy zakupie od 800 zł – Dostawa w ciągu 3-4 dni roboczych – Wymiana towaru w ciągu 14 dni od otrzymania towaru

Paszmina - to wełna czy ręcznie tkany szal?

Kaszmirowy blog Peter Greša

Wełna paszminowa - czy coś takiego istnieje? Czy jest ona wyższej jakości niż ta kaszmirowa? Nie. Wełna paszminowa nie istnieje jako specyficzny rodzaj wełny kaszmirowej. Paszmina nie istnieje jako naturalna tkanina. Gdy mówimy o paszminie (Pashmina), to mamy na myśli zawsze tradycyjny, ręcznie tkany szal z kaszmiru albo z mieszanki kaszmiru z jedwabiem.  

Dlaczego więc paszminę niekiedy uważa się za określenie specjalnego rodzaju kaszmiru? Winny jest tu wyraz "pasha", który pochodzi z języka perskiego i oznacza wełnę. Słowo to przywędrowało do Nepalu w czasie, gdy z kaszmirowej wełny zaczynano tkać chusty. W ten sposób doszło do powstania określenia wełna paszminowa.

Wełna paszminowa - spojrzenie na historię

Termin wełna paszminowa zawsze żył i nadal żyje swoim własnym życiem. Początek dało mu słowo perskie "pasha", czyli "wełna", które już przed wiekami było używane na określenie ręcznie tkanych chust z kaszmiru. Terminem wełna paszminowa przypadkowo zaczęto określać także tkaninę, z której chusty były wyrabiane.


Niektóre góralskie opowieści z regionu Himalajów wspominają co prawda szczególny gatunek kóz zwanych kozami paszminowymi. Pozyskiwano od nich ponoć paszminową wełnę, delikatniejszą od kaszmirowej. Poza opowieściami jednak kozy paszminowe nigdy nie istniały. Nie istnieją także żadne wyjątkowe miejsca na ciele kóz kaszmirowych, z których wyczesywano by wełnę puchową różniącą się na tyle, że zasługiwałaby na oddzielne określenie.

Wyroby z tzw. wełny paszminowej mogą być falsyfikatami!

Paszmina zawsze była, jest i będzie określeniem eleganckich, ręcznie tkanych i farbionych chust z kaszmiru. Niektórzy sprzedawcy w Europie, w której termin ten nie jest chroniony znakiem zastrzeżonym, wykorzystują zamieszanie w oznaczeniach wyrobów z kaszmiru dla własnych korzyści i jako wyroby z tzw. wełny paszminowej oznaczają również te, do których wyrobu wcale nie użyto kaszmiru. W naszym sklepie nie spotkacie się z podobnymi oszukańczymi technikami.