DARMOWA dostawa przy zakupie od 800 zł – Dostawa w ciągu 3-4 dni roboczych – Wymiana towaru w ciągu 14 dni od otrzymania towaru

Kaszmir. Historia najdroższej na świecie tkaniny naturalnej.

Kaszmirowy blog Peter Greša

Historia kaszmiru to historia luksusu, piękna i elegancji. Ręcznie tkane szale kaszmirowe (paszminy) były w średniowieczu oznaką przynależności do najwyższych warstw społeczeństwa, a kaszmirowy sweter czy kamizelka należały do podstawowego wyposażenia garderoby angielskiego dżentelmena.

Jaka jest historia kaszmiru? Nie pochodzi on - jak można by wnioskować z jego nazwy - z Kaszmiru, krainy geograficznej i historycznej leżącej na granicy Indii i Pakistanu, chociaż właśnie tam już w XVI wieku miejscowi tkacze wyrabiali delikatne szale o niezwykłych barwach. Kaszmir pochodzi z wysoko położonych himalajskich płaskowyżów Chin oraz z Mongolii. Żyją tam kozy kaszmirskie, których sierść (a dokładniej jej delikatna, dolna część zwana wełną puchową) jest podstawowym surowcem służącym do wyrobu kaszmiru. Zima trwająca pół roku oraz mrozy, które często dochodzą aż do -40 °C, nadają sierści kóz kaszmirskich właściwości, które są cenione na całym świecie - delikatność, miękkość i ciepło.

Kaszmir w Europie

W Europie kaszmir był znany już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, ale prawdziwa era kaszmiru w krajach europejskich zaczęła się dopiero na początku XIX wieku, kiedy to w Paryżu przebojem stały się modne szale paszminowe przywożone z Orientu. Wkrótce potem francuskie i angielskie przędzalnie zaczęły przerabiać surowy kaszmir dowożony z Chin. Kaszmir na długie dekady stał się cennym towarem w świecie mody. W XX wieku popularność wyrobów z kaszmiru na przemian rosła i spadała, aby obecnie, w początkach XXI wieku, popyt na swetry z kaszmiru i na paszminy ponownie znacznie wzrósł. Świadomi tego faktu, w naszym sklepie internetowym oferujemy najlepsze wyroby obecnie dostępne na rynku odzieży kaszmirowej. 

Uzyskaj 5% rabatu!

Zapisz się i zyskaj 5% rabatu na pierwsze zakupy.

Rabat nie dotyczy artykułów objętych wyprzedażą.

Dziękuję za zainteresowanie!

Możesz użyć kodu o nazwie 5PERCENT przy pierwszym zamówieniu.

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z potwierdzeniem, gdzie znajduje się link potwierdzający.