DARMOWA dostawa przy zakupie od 800 zł – Dostawa w ciągu 3-4 dni roboczych – Wymiana towaru w ciągu 14 dni od otrzymania towaru

Kaszmir - skąd ta nazwa?

Kaszmirowy blog Peter Greša

To pytanie często zadają osoby, które interesują się historią kaszmiru jako tkaniny - dlaczego właśnie kaszmir?  Dlaczego ta luksusowa, naturalna tkanina, która ma swoje historyczne korzenie w Nepalu, Mongolii i Chinach, nazywa się tak samo, jak kraina geograficzna leżąca na granicy Indii i Pakistanu?

Wynika to z faktu, że pierwotnie właśnie w Kaszmirze zaczęto tkać przepiękne, eleganckie szale z dostarczanego przez kupców kaszmiru. Wędrowali oni Jedwabnym Szlakiem z Chin. Praca kaszmirskich tkaczy była ceniona na całym świecie i dlatego Kaszmir dał nazwę wełnie oraz kozom żyjącym w Himalajach.

W związku z odniesieniem do Indii dobrze jest wspomnieć, że to azjatyckie mocarstwo przez długi okres należało do przodujących producentów wyrobów kaszmirowych. Obecnie jednak przemysł kaszmirowy w Indiach upada. Większość paszmin, które powracający z Indii turyści przywożą ze sobą, nie jest wykonana ze 100% kaszmiru. Są to jedynie podróbki wykonane z włókien sztucznych.