W jaki sposób z surowej wełny kaszmirowej powstaje grzejący, miękki sweter albo elegancka paszmina? Jak właściwie uzyskuje się kaszmir?
Zbiór wełny kaszmirowej rozpoczyna się na początku wiosny, kiedy kozy kaszmirowe pozbywają się bogatej i delikatnej wełny puchowej. W zimie jest ona doskonałą ochroną przed silnymi mrozami na górskich płaskowyżach Himalajów. Tradycyjnie kaszmirową wełnę pozyskuje się, zbierając kłaki, które kozy pozostawiają na kamieniach i krzakach, gdy ocierają się o nie w celu zgubienia ciepłej sierści. Jednak lwia część wełny kaszmirowej używanej do produkcji odzieży pochodzi z wielkich hodowli, w których wełnę pozyskuje się przez jej wyczesywanie.
Następnie surowy kaszmir pierze się i sortuje, z przędziwa wysnuwa się przędzę, która jest farbowana i suszona. Później odbywa się najważniejsze - tkanie. Efektem jest produkt końcowy o własnościach zależnych od tego, czy powstał on w automatyzowanym procesie na linii produkcyjnej, czy też jest to tradycyjny wyrób ręczny. Wyroby kaszmirowe, które oferujemy w naszym sklepie internetowym, są tkane ręcznie. Wszystkie własności użytkowe kaszmiru zostają więc w pełni zachowane.
Do wyrobu przędzy używa się tylko wełny puchowej, górna część sierści składa się bowiem z włókien zbyt twardych, nieodpowiednich do tkania odzieży. Warto dodać, że z jednej kozy pozyskuje się rocznie około 150 g wełny kaszmirowej, co w skali światowej daje łącznie jedynie około 15 000 ton. Tak więc kaszmir jest naprawdę rzadką i cenną tkaniną naturalną.