DARMOWA dostawa przy zakupie od 800 zł – Dostawa w ciągu 3-4 dni roboczych – Wymiana towaru w ciągu 14 dni od otrzymania towaru

Kaszmir - podstawowe wiadomości w skrócie

Kaszmirowy blog Peter Greša

Wełna kaszmirowa jest jedną z najbardziej luksusowych i najdroższych tkanin naturalnych. Ze względu na swoje użytkowe i estetyczne własności należy ona jednocześnie do najbardziej pożądanych. Wyroby z wełny kaszmirowej są bardzo delikatne, miękkie, przyjemne w dotyku i noszeniu. Swetry z kaszmiru grzeją minimum dwukrotnie mocniej niż te z wełny owczej. Kaszmir doskonale utrzymuje kształt ubiorów, nie rozciąga się i nie blednie, a przy dobrej konserwacji wytrzymuje w świetnym stanie długie lata.

Jak się pozyskuje kaszmir?

Wełnę kaszmirową pozyskuje się przez wyczesywanie wełny puchowej (dolnej warstwy sierści) kóz kaszmirskich. Jest to wyjątkowo wytrzymała rasa, która żyje na górskich płaskowyżach Chin i Mongolii. Puch kaszmirskich kóz jest delikatny i gęsty, więc wspaniale chroni je przed mrozami, które dochodzą tam nawet do -40 °C. Surowy kaszmir, który pozyskuje się wiosną i latem przez wyczesywanie wełny puchowej, przechodzi potem przez długi proces ręcznej obróbki, którego zwieńczeniem jest sweter lub szal (nazywany paszminą - Pashmina). Nota bene, czy wiedzieliście, że na sweter o przeciętnych rozmiarach potrzeba wełny z 3-5 kóz?

Jak wybierać odzież z kaszmiru?

Przy wyborze kaszmirowego swetra lub innego wyrobu - poza kolorem i rozmiarem - kierujcie się przede wszystkim ilością warstw (tzw. ply) przędzy kaszmirowej, z której są utkane. Właśnie ten parametr decyduje o tym, w jakich warunkach będziecie się najlepiej czuć w ubraniu z kaszmiru. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej warstw, tym cieplejsze jest ubranie. Najpopularniejsze są kaszmirowe swetry wykonane z dwóch warstw przędzy, których też mamy najwięcej w naszej ofercie. Te swetry, kardigany i pulowery możecie nosić przez cały rok i zawsze będziecie czuć się w nich wygodnie. Najgrubsze są swetry dziesięcio- i dwunastowarstwowe, przeznaczone do noszenia w czasie najzimniejszych miesięcy. Oczywiście znajdziecie je także w naszej ofercie.